Sobota, 05 Březen 2011 10:00

Informace o SDH Babice, lehký průlet historií

Napsal  Tomáš Mareček
Přestože má obec Babice pouze 30 domů s číslem popisným a kolem stovky obyvatel, ve světě požárního sportu je dobře známá. Místní dobrovolní hasiči se probojovali až do extraligy, kde se jim podařilo několikrát získat medailové umístění. Oblíbená je také pohárová soutěž, kterou SDH Babice pořádají. Poslední ročník October cupu si nenechalo ujít na 90 soutěžních družstev.
Kronika dobrovolných hasičů z Babic se bohužel nedochovala a mnoho pamětníků v obci není, proto víme o historii sboru jen málo. Jeho počátek se datuje do roku 1952. O rok později byla zakoupena ruční stříkačka od Místní hasičské jednoty Všechovice za 3000 korun. Hasiči ji uložili do stodoly na Juhyních, ale brzy museli konstatovat, že toto uskladnění není právě nejšetrnější. Rozhodli se tedy vybudovat novou zbrojnici, jejíž stavba započala v roce 1955 a trvala 3 roky. Od roku 1992 dostali hasiči od obce do bezplatného pronájmu pozemek, který upravili na hřiště, kde trénují a pořádají soutěžní akce.
V současné době tvoří členskou základnu sboru 40 hasičů a hasiček. Vezmeme-li v úvahu, že v Babicích žije kolem 100 obyvatel, patří k hasičům téměř půlka obce. Post starosty zastává Radomír Vraj a výjezdové jednotce velí Jiří Syryčanský. Velkou zásluhu o rozvoj požárního sportu ve sboru má především Ing. Karel Gába, který se postaral jak o technické zázemí, tak o chod celého soutěžního družstva. „Úspěch je ovšem odvislý od individuálního přístupu každého člena," upozorňuje starosta Vraj.
První zmínky o cvičících družstvech hasičů v Babicích najdeme už v roce 1955. Do devadesátých let soutěžní tým preferoval zejména požární útok na 3B a preferuje ho dodnes. V té době se začíná tvořit nové družstvo, které sbírá cenné zkušenosti na pohárových soutěžích a od roku 1994 se řadí mezi elitní týmy, bodující nejen v okrese Vsetín, Kroměříž a Přerov, ale prakticky po celé České republice. „V roce 1998 jsme začali pošilhávat i po extralize ČR a hned následující rok se jeden ze závodů pořádal u nás," prozradil Vraj. A jako nováčci nasadili babičtí hasiči laťku opravdu vysoko. V letech 2000 a 2001 vybojovali celkově 3. místo, v roce 2004 stanuli těsně pod stupni vítězů. „Je skvělé, když družstvo skončí, jak se říká, na bedně. Potěší to o to víc, když soupeříte v konkurenci padesáti, ale někdy i sta družstev. Stojí za to zažít atmosféru extraligového závodu," zdůrazňuje Radomír Vraj. Tuto šanci budou mít fanoušci požárního sportu už 14. srpna, kdy se do Babic sjedou nejlepší extraligové týmy, aby zde bojovaly o nejrychlejší čas. A jaké jsou ambice babického družstva? „Velkým úspěchem by bylo skončit do 5. místa, ale v tak nabité konkurenci to nebude vůbec jednoduché. Nejsem si vlastně jist, jestli je to vůbec reálné, ale zázraky se přece dějí, ne?" usmívá se Vraj. „Kdybychom se ovšem umístili v první desítce, budu nadmíru spokojený," ujišťuje ale starosta babických hasičů.
Kromě mužů cvičily dříve v Babicích i ženy, které se zúčastňovaly především okrskových soutěží. V obci je bohužel tak málo dětí, že se nepodařilo sestavit ani jeden tým mladých hasičů. Ti, kteří přece jen chtějí soutěžit, chodí cvičit s mládeží do Kelče.
I když je sport pro babické hasiče velmi důležitý, nestojí na prvním místě. To patří především protipožární ochraně. Zásahová jednotka vlastní stříkačku PPS 12 a vozidlo VW transportér, které si sbor zakoupil z vlastních prostředků. Jeden z posledních velkých zásahů byly povodně v 97. roce. „Později jsme měli v obci pouze jeden drobnější požár kotelny, který se podařil zlikvidovat majiteli za pomocí výjezdové jednotky SDH Kunovice. Od té doby se u nás naštěstí žádné velké věci neděly," uzavírá Vraj.
Aktualizováno Pátek, 25 Březen 2011 06:47